High School Results – Friday, December 20, 2019

Mahtomedi 54 Cretin-Derham Hall 29
Howard Lake-Waverly-Winsted 36 Royalton-Upsala 35
Zumbrota-Mazeppa 51 Lake City 12

Big Bear Tournament
After Day 1
1 LPGE-Browerville Wolves 119.0
2 Belgrade-Brooten-Elrosa 99.0
3 Hutchinson 98.0
4 Detroit Lakes 97.5
5 Big Lake 92.0
5 Thief River Falls 92.0
7 Minnewaska Area 90.0
8 Bertha Verndale Parkers 84.0
8 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 84.0
10 Pequot Lks-Pine River-B 82.0
11 Otter Tail Central 73.5
12 Badger-GB-MR 72.5
13 New York Mills 62.0
13 United North Central Warriors 62.0
15 MAHACA 60.5
16 Crookston 58.0
17 Fosston-Bagley 55.5
18 Aitkin 53.0
19 Deer River 51.5
20 Elk River 49.5
21 Albany 45.5
22 Fergus Falls 44.0
23 Mora 43.0
24 Dilworth-Glyndon-Felton 42.5
25 Hibbing 41.0
26 Fertile-Beltrami 38.5
27 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 36.0
28 Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill 35.0
29 Virginia Area 33.0
30 Barnesville 32.0
31 Park Rapids Area 31.0
31 Red Lake County Central 31.0
33 Crosby-Ironton 30.0
34 Pierz 23.0
35 Wadena-Deer Creek 17.0
36 All Saints Home School 15.0
36 Roseau 15.0
38 Mahnomen-Waubun 11.0
39 Sauk Centre-Melrose 10.0
40 Nash-Kee- Greenway 6.5
41 Walker-Hack-Akeley-Nevis 4.0

Caledonia-Houston Tri
Dover-Eyota 54 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 12
Dover-Eyota 40 Caledonia-Houston 37

Chisago Lakes Holiday Tourney
1 Woodbury 203.5
2 St. Croix Falls 193.0
3 Grand Rapids 155.5
4 Stewartville 152.0
5 Goodhue 148.0
6 Rush CIty/Braham 104.0
7 Rogers 96.0
8 Champlin Park 76.0
9 Proctor-Hermantown 62.5
10 Chisago Lakes 58.5
11 North St. Paul 38.0
12 Robbinsdale Armstrong 36.0

Foley Falcons Quadrangular
Foley 56 Milaca 16
Delano 35 Brainerd 33
Brainerd 48 Milaca 26
Foley 45 Delano 30
Foley 43 Brainerd 25
Delano 57 Milaca 22

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Duals
Annandale/Maple Lake 62 WEM-JWP 17
Becker 69 Springfield 8
Eden Prairie 41 Centennial 36
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36 Paynesville 35
Annandale/Maple Lake 57 Eden Prairie 21
Becker 62 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9
Springfield 46 WEM-JWP 36
Paynesvile 45 Centennial 31
Centennial 42 WEM-JWP 41
Paynesville 33 Springfield 31
Eden Prairie 48 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 33
Becker 42 Annandale/Maple Lake 30

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Duals
Quarterfinals
Annandale/Maple Lake 62 WEM-JWP 17
Becker 69 Springfield 9
Eden Prairie 46 Centennial 24
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36 Paynesville 35
Consolation Semifinals:
Paynesvile 45 Centennial 30
Springfield 46 WEM-JWP 36
Semifinals:
Becker 67 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9
Annandale/Maple Lake 57 Eden Prairie 21
7th: Centennial 42 WEM-JWP 41
5th: Paynesville 33 Springfield 31
3rd: Eden Prairie 48 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 16
1st: Becker 42 Annandale/Maple Lake 30

Minnesota Christmas Tournament
After Day 1
1 Stillwater 96.5
2 St. Michael-Albertville 94.5
3 Simley 91.0
4 Owatonna 87.0
5 Shakopee 76.5
6 Edmond Memorial 74.0
7 Kasson-Mantorville 68.5
7 New Prague 68.5
9 Aurora (A. Christian) 68.0
10 Forest Lake 65.5
11 Kaukauna 65.0
12 Waconia 59.0
13 Farmington 58.5
14 Wayzata 55.0
15 Luxemburg-Casco 49.5
16 Prior Lake 49.0
17 Anoka 48.5
18 Willmar 47.0
19 Holmen 46.0
20 Albert Lea Area 45.5
20 Scott West 45.5
22 Minnetonka 45.0
23 Park 44.0
24 Maple River 43.5
25 Totino-Grace 42.5
26 Coon Rapids 40.0
27 Ellsworth 39.0
28 Lakeville North 36.5
29 Plainview-Elgin-Millville 36.0
30 Hastings 35.0
31 St. Francis 34.0
32 Decorah 33.0
33 Rochester Mayo 32.0
34 Mounds View 30.0
35 Byron 29.5
36 Cambridge-Isanti 29.0
37 Lakeville South 27.5
38 Apple Valley 26.0
39 Wahlert, Dubuque 25.5
40 Westfield Razorbacks 24.0
41 Eagan 14.0

Princeton Quad
Bemidji 39 Princeton 28
Princeton 72 Cloquet-Esko-Carlton 6
Princeton 59 Little Falls 17
Little Falls 52 Cloquet-Esko-Carlton 24
Bemidji 71 Cloquet-Esko-Carlton 3

Redwood River Riot
After Day 1
1 Fairmont-Martin County West 66.0
2 Tri-City United 64.0
3 Atwater-Cosmos-Grove City 59.0
4 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 52.0
5 St. Peter 49.0
6 Dassel-Cokato/Litchfield 45.0
7 Marshall 44.5
8 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 43.0
9 Sartell-Saint Stephen 42.0
10 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 40.5
11 Blue Earth Area 40.0
12 Canby 33.0
13 Holdingford 31.5
14 Windom-Mountain Lake 30.0
15 Mankato West 29.0
16 New Ulm Area 26.0
16 Wabasso – Red Rock Central 26.0
18 Adrian Area 25.5
18 Worthington 25.5
20 New London-Spicer 24.0
21 Sauk Rapids-Rice 21.5
22 St. Paul Johnson 20.5
23 Redwood Valley 19.5
24 Alexandria Area 18.0
24 Minneapolis South 18.0
24 New Richland-H-E-G 18.0
27 Saint James Area 17.5
28 Rocori 17.0
29 Sibley East 15.0
30 BOLD 14.0
30 Maple Grove 14.0
32 United South Central 13.5
33 Luverne 9.0
34 Fulda-Murray Cty Central 7.0
35 LeSueur-Henderson 5.0
36 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 0.0

Spectrum Tri
St. Agnes 42 Spectrum 37
Spectrum 57 Rockford 18

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *